Budowa domu a formalności - o czym należy pamiętać?

Budowa domu a formalności - o czym należy pamiętać?

Nie ma żadnych wątpliwości, że budowa domu to jedna z najważniejszych inwestycji w całym naszym życiu. Każdy chce więc, aby wszystko poszło zgodnie z założeniami i po myśli. Trzeba jednak przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że budowa nieruchomości bywa bardzo skomplikowanym procesem. Na całe szczęście, przynajmniej w pewnym stopniu jesteśmy w stanie się do tego przygotować. Pierwszym krokiem będzie spełnienie wszystkich formalności związanych z zakupem działki, wyborem projektu czy rozpoczęciem prac budowlanych. Wszystko to ma duże znaczenie, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i co tak w zasadzie musimy zrobić. Dzięki temu cały proces będzie znacznie szybszy, a my unikniemy dodatkowych stresów. Całe to przedsięwzięcie i tak dostarczy nam sporo nerwowych sytuacji, dlatego też dobrze jest zrobić wszystko, by się przed nimi po prostu uchronić. Pierwszy krok to przede wszystkim działania związane z samą działką. Już przy zakupie musimy zwrócić uwagę na to, jaki typ budynku będziemy mogli na niej wybudować. W związku z tym wybór działki musi być dobrze przemyślany i przeanalizowany. Warto zapoznać się na przykład z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a oprócz tego możemy ubiegać się również o decyzję o warunkach zabudowy.

Ten drugi dokument wskaże nam, jakie warunki musimy spełnić, aby na wybranym gruncie można było wybudować dom. Kolejna sprawa to przejrzenie ksiąg wieczystych, o czym nie każdy pamięta – tymczasem powinno się to odbyć bardzo wnikliwie, gdyż to właśnie w takim dokumencie możemy znaleźć informacji choćby o stanie prawnym gruntu.

Jak rozpocząć budowę własnego domu?

Jeśli wybraliśmy już działkę to możemy przejść do zakupu projektu domu – chyba że stworzymy taki samemu z pomocą doświadczonego architekta. Ale co dalej? Trzeba przecież pozyskać pozwolenie na budowę domu, choć w niektórych przypadkach konieczne jest tylko zgłoszenie zamiaru budowy. Wiele zależy od rodzaju budowanej nieruchomości, dlatego też trzeba to ustalić indywidualnie. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu to jednak nie koniec formalności związanych z tym procesem. Kolejny krok to zatrudnienie kierownika budowy, który musi posiadać odpowiednie uprawnienia i będzie sprawować nad wszystkim nadzór. To także jego zadaniem będzie prowadzenie tak ważnego dokumentu jak dziennik budowy. W takim dzienniku znajdują się przede wszystkim wpisy poświadczające wykonanie konkretnych etapów prac budowlanych. Koniecznością jest także montaż właściwej tablicy informacyjnej – jej brak może skutkować karą grzywny. Zgodnie z przepisami, na takiej tablicy (która musi znajdować się w widocznym miejscu na placu budowy) muszą znaleźć się takie informacje jak rodzaj prowadzonych robót budowlanych, dane osobowe inwestora oraz wykonawców czy wreszcie numer pozwolenia na budowę bądź numer zgłoszenia. Jedną z ostatnich formalności, jakie należy wypełnić to zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych do nadzoru budowlanego, na co najmniej jeden dzień przed rzeczywistym startem robót. Warto brać pod uwagę możliwość, gdy to syndyk sprzeda nieruchomości.