Co musimy wiedzieć o gastrologu?

Co musimy wiedzieć o gastrologu?

Im mniej wiemy o specjaliście, do którego musimy się udać na wizytę, tym bardziej będziemy się tym wszystkim stresowali, tym bardziej będziemy próbowali odwlec w czasie to co nieuniknione i tym bardziej pozwolimy się rozwinąć chorobie. Dlatego też, tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy poszukali informacji na temat gastrologa, na temat jego pracy. Im więcej będziemy wiedzieli, czego możemy się spodziewać po wizycie u niego, tym spokojniejsi będziemy, a to też będzie oznaczało, że łatwiej będzie nam się skupić na samej wizycie. To też da nam pewność, że spokojnie i rzeczowo będziemy odpowiadali na jego pytania, a to też przełoży się na przekazanie wszystkich niezbędnych informacji, które będą bardzo pomocne, jeśli chodzi o postawienie właściwej diagnozy.

Pytajmy, sprawdzajmy

Gastrolog jest jednym z tych specjalistów, których obawia się wielu pacjentów, a co się z tym wiąże starają się oni jak najbardziej odsunąć w czasie konieczność, znalezienia się w jego gabinecie. Na to jak jest postrzegany wpłynęły przede wszystkim dwa badania, które chociaż są bardzo dokładne i dostarczają wiele informacji, to jednak nie należą do najprzyjemniejszych. Nie mniej, kiedy próbujemy zdobyć więcej informacji na temat gastrologa i sposobu jego pracy, powinniśmy zwrócić uwagę z kim rozmawiamy. Jeśli są to osoby starsze, które takie badania miały przeprowadzane kilka lub kilkanaście lat temu, to z pewnością nie będą ich wspominały zbyt sympatycznie.

Z drugiej strony jeśli porozmawiamy z kimś, kto takie badanie miał wykonywane stosunkowo niedawno, to może się okazać, że uzyskamy zupełnie inne wiadomości. Obecnie zarówno kolonoskopia, jak i gastroskopia niejednokrotnie są wykonywane przy znieczuleniu, a rozwój technologii prawił, że te badania są wykonywane w przyjemniejszy sposób, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokładnie sprawdzali źródła swoich informacji i upewniali się, że dotyczą one stosunkowo niedługiego okresu.

To wcale nie musi być takie złe

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gastrolog również po kolonoskopię i gastroskopię sięga raczej w ostateczności.

To oznacza, że najpierw stara się on wykonać szereg innych badań i wykorzystać swoją wiedzę wraz z doświadczeniem, aby postawić właściwą diagnozę. Wiele może mu powiedzieć badanie krwi, zwłaszcza jeśli kazał nam wykonać próby wątrobowe, a jeśli połączy je z badaniem powłoki brzucha poprzez jej uciskanie, to naprawdę będzie mógł zyskać szereg różnych informacji. Poza tym, może się okazać, że nasze schorzenie będzie stosunkowo mało skomplikowane, dodatkowo może dawać jasne objawy, a to też będzie powodowało, że gastrolog nie będzie musiał wysyłać nas, na te najbardziej skomplikowane badania. Dlatego też, warto sprawdzić, jak może wyglądać taka wizyta u niego, bo może się okazać, że wcale nie będzie ona taka zła, jak początkowo się obawialiśmy.

Gastrolog to lekarz jak każdy inny. Może nie wszystkie badania, które są przez niego zlecane, należą do najprzyjemniejszych, jednak pamiętajmy, że dzięki ich przeprowadzeniu może zyskać wiele ważnych informacji odnośnie naszego zdrowia.