Dlaczego pary decydują się na ślub?

Dlaczego pary decydują się na ślub?

Decyzja o ślubie powinna być bardzo dojrzała i przemyślana przez obydwie osoby. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach powodem jest nie tylko miłość i chęć spędzenia z drugą połówką reszty swojego życia. Pojawiło się wiele badań, które wskazują na szereg innych, czasem z pozoru nieoczywistych powodów. Dziś skupimy się na tych najczęściej spotykanych:

  • Oczywiście pierwszą motywacją do zawarcia ślubu powinna być miłość i chęć spełnienia swoich marzeń na długie lata. Wiele osób wierzy, że akt małżeństwa pozwala na sformalizowanie emocji, a może w tym pomóc mówca motywacyjny.

    Konkretniej – zachowanie ich na dłużej i uczynienie z nich bardziej trwałych niż dotychczas;

  • Niestety, ludzie bardzo często decydują się na ten bardzo poważny krok pod wpływem rodziców i rygoru, jaki jest im stawiany od dzieciństwa. Nie potrafią oni postawić stosownych granic, przez co o życiu decydują właśnie rodzice, nawet w temacie ślubu. Osoby, które całe życie miały bardzo dobre relacje z rodziną, spędzały z nią dużo czasu, mogą mieć problem z podjęciem autonomicznej decyzji. Może okazać się, że nawet nieświadomie, ale jest ona narzucona. Bardzo często ten przypadek spotykany jest w rodzinach, gdzie występowała nadopiekuńczość.

    Wysokie oczekiwania, ciągła krytyka i wszechobecna kontrola przyczynia się do tego, że dziecko nie ma swojego zdania, a całą odpowiedzialność za decyzję o ślubie zwala na rodziców lub jednego z nich;

  • Kolejnym powodem dla którego ludzie decydują się zawrzeć małżeństwo jest rozsądek. Mowa o niezależności finansowej, którą można budować wraz z życiowym partnerem. Jednak ta niezależność jest mocno powiązana także z chęcią uzyskania obywatelstwa przez obcokrajowca, a zatem ślub okazuje się być praktyczny. Do tej kategorii można zaliczyć także tych, którzy decydują się na ślub ze względu na swój wiek. Wiele osób głównie ze względów społecznych uważa, że ślub trzeba wziąć przed ukończeniem 35 roku życia.

    I choć jest to nijak udowodnione naukowo, wiele osób się spieszy i chce pokazać społeczeństwu, że osiągnęło ten duży sukces w czasie;

  • Następna kategoria powodów to ucieczka. Można uciekać zarówno od obowiązków, rodziców, ale i samotności. Po pierwsze, niektórzy decydują się na ślub, ponieważ druga osoba spełnia tyle wymagań, że z pewnością po ślubie będzie żyło się po prostu łatwiej. Niektórzy uciekają także od nadopiekuńczych rodziców, którzy po prostu kontrolują ich życie od A do Z. Ucieczka od samotności nie jest tym bardziej rozwiązaniem na spełnione życie.

    Nie można bać się życia samemu i choć mogłoby się wydawać, że wszyscy o tym wiedzą – często śluby zawierane są dlatego, że ludzie uciekają od negatywnej wizji przyszłości;

  • Nie wolno zapomnieć także o społecznych stereotypach. Bardzo dużo par decyduje się na ślub po zaręczynach, ponieważ uważa się, że taka jest kolej rzeczy. Od lat jest to wpajane dzieciom i od lat kolejne pary tak czynią. Odstawanie od innych nie jest niczym dobrym, a dla wielu nawet jest to wręcz utrapienie. Dlatego podążanie za tłumem i trendami staje się koniecznością, także niestety w temacie ślubu.

.