Jakie badania u gastrologa?
Większość ludzi mniej więcej zdaje sobie sprawę z tego, jakie badania są wykonywane u poszczególnych lekarzy. Niektóre z nich nie należą do zbyt przyjemnych, a jeszcze niejednokrotnie towarzyszą im niezbyt miłe opowieści, zwłaszcza jeśli ktoś miał takie badania wykonywane lata temu, kiedy to technika i medycyna, nie były jeszcze tak rozwinięte. To powoduje, że ludzie próbują ignorować sygnały wysyłane przez ich organizm, próbują udawać, że nic im nie dolega, ponieważ obawiają się tych badań i robią wszystko co tylko mogą, aby nie być im poddanym. A przecież nie zawsze musi dojść do tych konkretnych badań, a nawet jeśli to może się okazać, że nie będą one aż takie złe, jak to sobie wyobrażaliśmy.
Nie od razu kolonoskopia czy gastrologia
Zazwyczaj gdy ludzie myślą o gastrologu i słyszą, że muszą się umówić na wizytę u niego – są przerażeni. Związane jest to w znacznej mierze z opowieściami o tym, że gastrolog wykonuje takie badania jak kolonoskopia czy gastroskopia, a zarówno jedne, jak i drugie są bolesne i nieprzyjemne. Przez lata narosło wiele mitów na ich temat, a to powoduje, że ludzie niepotrzebnie rezygnują z wizyty u tego specjalisty, chociaż mogliby na niej wiele zyskać.
Przede wszystkim medycyna i technologia bardzo się rozwinęły, a więc takie badania jak kolonoskopię czy gastroskopię gastrolog może nam wykonać na znieczuleniu, a to oznacza, że nie będziemy w związku z tym odczuwali żadnego dyskomfortu. Jednocześnie te badania są niezwykle dokładne, a więc możemy być pewni, że gastrolog dzięki nim uzyska wiele odpowiedzi, a więc łatwiej będzie mu dobrać odpowiednie działania, które będą miały sprawić, że na nowo zaczniemy normalnie funkcjonować i będziemy mogli pozbyć się wszelkich dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednak warto wiedzieć, że do wykonania tych badań wcale nie musi dojść. Może się okazać, że już wcześniejsze badania pozwolą na określenie przyczyny naszych problemów.
Zaczyna stopniowo
Przede wszystkim gastrolog nie zleca od razu tych najpoważniejszych badań. Je zostawia na koniec, gdy już nic innego nie przyniosło wyjaśnienia. Najpierw przeprowadzi z nami wywiad i zrobi badanie, polegające na uciskaniu naszego brzucha.
Może zlecić także badanie krwi, zrobienie USG, RTG jamy brzusznej, jak i rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Może się okazać, że na etapie tych badań uzyska wszystkie niezbędne informacje, a co się będzie z tym wiązało, będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy jak najszybciej się do niego udali. Im mniej rozwinięta będzie choroba, tym szybciej gastrolog postawi odpowiednią diagnozę i tym mniej skomplikowane badania będzie musiał w związku z tym wykonać. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, ale przede wszystkim nie stresować się na zapas. Nie wszystkie badania są przyjemne, ale gastrolog dobierze ich rodzaj do naszych problemów. A nawet jeśli będziemy mieli wykonać te najgorsze, to zostaną one przeprowadzone w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe dla pacjenta.