Morskie warzywa

Morskie warzywa

Mało jest w Polsce fanów wodorostów, a wielka szkoda. To rośliny, które od tysiącleci są znane ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zawierają one nawet po 15 razy więcej minerałów niż rośliny lądowe, które wykorzystujemy w kuchni na co dzień.

Do minerałów, które zawierają wodorosty, zaliczamy chociażby wapń czy żelazo. Pierwszy z nich to budulec kości i zębów, a drugi jest ważnym składnikiem hemoglobiny. Oprócz tego te warzywa morskie bogate są również w takie pierwiastki jak fluor, środek zapobiegający próchnicy zębów, fosfor, także odpowiadający za zdrowe i mocne kości oraz cynk.

Jak wprowadzić wodorosty do swojej diety? Istnieje dwojaka ścieżka – albo za pomocą specjalnie przygotowanych suplementów lub, co jest znacznie korzystniejszym wyborem, dodajemy ich niewielką ilość do codziennych posiłków. Rośliny te mogą być dodatkiem chociażby do zup, sałatek czy kaszy. Należy jednak pamiętać, aby umiejętnie i powoli wprowadzać je do swojego menu – organizm musi przywyknąć do trawienia warzyw morskich.