Zdrowe żywienie dziecka – od czego zacząć
Zdrowe żywienie dziecka sprawia, że prawidłowo się rozwija. Niestety, wiele rodziców nie wie w jaki sposób odmówić dziecku przekąsek, czy ulubionych potraw, które niekoniecznie są zdrowe. Problem pojawia się również w kwestii napojów, a konkretniej słodkich soków do których wiele maluchów jest przyzwyczajanych od najmłodszych lat.
Jeśli jesteś rodzicem, który chce zadbać o zdrowie dziecka lub zmienić jego nawyki, zapraszamy do poniższego artykułu. Znajdziesz w nim najważniejsze porady, dzięki którym twój maluch będzie po prostu zdrowszy:
- Zdrowe żywienie dziecka najlepiej jest wprowadzać już w momencie, gdy pediatra stwierdzi, że może ono zacząć spożywać tzw. pokarmy stałe.
Przy konsultacjach z lekarzem prowadzącym, warto ustalić pierwsze produkty, które powinny znaleźć się w menu. Dobrze rozważyć takie warianty jak: zboża, warzywa, owoce i produkty wielozbożowe;
- Dziecko nie powinno być uczone picia napojów słodkich, a nawet soków, które zapełniają żołądek w taki sposób, że nie czuje ono głodu. Takie napoje dodatkowo zaspokajają pragnienie tylko pozornie.
Dużo lepszym nawykiem, który warto wyrobić jest picie naturalnej wody mineralnej;
- Rodzice są przekonani, że dzieci powinny od czasu do czasu zjeść coś słodkiego. Dopóki nie ma takiej potrzeby, nie trzeba kupować maluchom słodyczy, zapychaczy i słonych przekąsek. Z pewnością im później poznają ich smak – tym lepiej.
Takie produkty negatywnie wpływają na małe żołądki dzieci i nie mają ważnych wartości odżywczych. Co więcej, potrafią uzależnić i sprawić, że dzieci nie będą chciały jeść nic innego poza słodyczami;
- Dzieci powinny od najmłodszych lat być uczone o tym, że zdrowe odżywianie powinno iść w parze w codziennością. Rodzice muszą przekazywać ważną wiedzę na temat rozwoju kości i mięśni oraz składnikach, które pozytywnie wpływają na organizm dziecka i dodają im energii do zabawy.
Dobrze jest skorzystać z książek edukacyjnych, które w świetny sposób pomagają wyjaśnić nawet najbardziej zawiłe i skomplikowane kwestie;
- W końcu – zdrowe żywienie dziecka i wprowadzanie nawyków trzeba realizować stopniowo. Nie da się z dnia na dzień zmienić podejścia dziecka, które zostało wychowane w inny sposób. Dobrze jest tłumaczyć, uzbroić się w cierpliwość, ale i zrozumienie.
.